4 کتابخانه مفید جاوا اسکریپت برای تجزیه و تحلیل داده ها

کسب و کارها از سراسر جهان، صرف نظر از صنعت عمودی، اهمیت تصمیم گیری مبتنی بر داده را متوجه شده اند. تجزیه و تحلیل داده ها در حال حاضر یکی از موضوعات مرسوم در جهان است و کسب و کار در سراسر verticals مختلف به طور فزاینده ای تمرکز بر برداشتن بینش معنی دار از داده ها به منظور درک روند گذشته و آینده است.

چندین زبان برنامه نویسی اطلاعات محور وجود دارد که می تواند برای پردازش اطلاعات خام استفاده شود. در میان انتخاب های محبوب، جاوا اسکریپت در میان توسعه دهندگان به دلیل قابلیت های اثبات شده و منحنی یادگیری آسان است. بعضی از بزرگترین مارک های دنیا از این زبان برنامه نویسی برای استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کنند. بیشتر از توییتر، فیس بوک و لینکداین نگاه نکنید، و شما متوجه خواهید شد که چارچوب های مبتنی بر جاوا، زبان های پایه برای زیرساخت های مهندسی داده خود هستند.

در این مقاله قصد داریم چهار کتابخانه مفید جاوا اسکریپت برای تجزیه و تحیل داده بکار می روید را برای شما معرفی کنیم:

۱ . اسناد مبتنی بر داده (D3.js)
صحبت کردن در مورد تجزیه و تحلیل داده ها مبتنی بر جاوا اسکریپت بدون ذکر Data-Driven-Documents (D3) مانند بحث در مورد سیستم عامل با اشاره به مایکروسافت است.

Data-Driven-Documents، که به طور عمده به عنوان D3.js شناخته می شود، یک کتابخانه جاوا اسکریپت برای دستکاری داده ها با استفاده از اشیاء DOM است. این قابلیت توانایی اتصال داده های دلخواه به مدل Object Model (DOM) و تبدیل آنها به اطلاعات معنی دار را با استفاده از HTML، SVG و ارائه رندر CSS دارد.

تاکید D3 بر استانداردهای وب، انعطاف پذیری فوق العاده ای را برای انجام تجزیه و تحلیل داده ها و تجسم داده ها بر روی وب، با استفاده از قابلیت های کامل مرورگرهای مدرن بدون اتصال به یک چارچوب اختصاصی، به شما ارائه می دهد. این یکپارچه روشی مبتنی بر داده ها را به دستکاری DOM با ویژگی های تجسم قدرتمند ادغام می کند.

چه چیزی باعث می شود آن را کنار بگذارید؟
تجسم داده های قدرتمند برجسته ترین ویژگی D3 است. این یک چارچوب یکپارچه است که از یک مجموعه ثابت از نمودارها و نمودارهای آماده استفاده می کند. در حقیقت، آن را به یک چارچوب دقیق متصل نکنید، به این ترتیب به شما اجازه می دهیم عناصر بصری خلاق، پیچیده و تعاملی را از ابتدا بر روی یک بوم HTML اجرا کنید. این می تواند چندین فرمت داده ورودی از جمله XML، CSV و JSON را اداره کند.

۲ . Aperture JS
Aperture JS یک کتابخانه جاوا اسکریپت قدرتمند، چابک و قابل انعطاف است که برای ایجاد تجربیات مقیاس پذیر برای تجزیه و تحلیل داده ها طراحی شده است. این یک رویکرد منحصر به فرد و یکپارچه مبتنی بر لایه را برای تجسم به ارمغان می آورد. این بسیار سبک است، اما در همان زمان با چندین ویژگی عالی لود شده است.

API قوی Aperture سازگاری را با هر نوع منبع داده فراهم می کند. نقشه برداری بصری باعث می شود که داده های خام را به شکل های بصری تعاملی با حداقل تلاش تبدیل کند. خروجی را می توان در فرمت SVG ارائه داد که در آن مرورگر وب پشتیبانی می کند. علاوه بر هماهنگی با تمامی برنامه های مرور روزمره، حتی از نسخه های قدیمی تر اینترنت اکسپلورر (IE 7/8) از طریق ارائه VML پشتیبانی می کند.

چه چیزی باعث می شود آن را کنار بگذارید؟
Aperture JS (فرم های تجسم) در مرورگر تلفن همراه بخوبی نمایش میدهد و می تواند به راحتی در چارچوب های مشتری مبتنی بر وب جاسازی شود. با توانایی مجدد مقیاس بر اساس عرض دستگاه، آن را یک تجربه کاربر کاملا ریسپانسیو ارائه می دهد.

۳. InfoVis
ابزارک جاوا اسکریپت InfoVis، که بیشتر به عنوان InfoVis شناخته می شود، یکی از پیشگامان کتابخانه های جاوا اسکریپت برای ایجاد تجسم داده های تعاملی است. این یک کتابخانه دستکاری مبتنی بر DOM است که از یک مجموعه غنی از انواع نمودار / نمودار پشتیبانی می کند و همچنین شامل برخی از اثرات متحرک انیمیشن به ترکیب است. این منبع منبع داده مبتنی بر JSON را برای بارگیری و نمایش خروجی بر روی عنصر HTML بوم را پشتیبانی می کند.

چه چیزی باعث می شود آن را کنار بگذارید؟
یکی از جذاب ترین ویژگی های InfoVis مجموعه گسترده ای از انواع تجسم است – فراتر از گزینه های استاندارد مانند نمودار نوار، نمودار منطقه، و نمودار تقسیم. مهمتر از همه، شما نیاز به داشتن دانش اسکریپت پیشرفته یا گواهی جاوا اسکریپت برای پردازش و تبدیل داده ها با استفاده از InfoVis ندارید. با استفاده از عناصر تجسم یکپارچه، شما می توانید بسیاری از ویژگی های پیشرفته تجسم اطلاعات، مانند TreeMaps، HyperTree، RGraph، ForceRedirect و Sunburst را بدون نوشتن یک خط از کد اجرا کنید.

۴ . Cytoscape.js
Cytoscape یک کتابخانه قدرتمند جاوا اسکریپت است که به طور گسترده ای برای تجزیه و تحلیل داده های گرافیکی و تجسم استفاده می شود. این یک کتابخانه سبک وزن است که در خالص جاوا اسکریپت نوشته شده است، که به شما امکان می دهد اطلاعات را در قالب های غنی گرافیکی نمایش داده و دستکاری کنید. در دسترس مجوز منبع مجاز (MIT)، کتابخانه دارای بسیاری از توابع مفید با ارتباط با الگوریتم های نظریه گراف – درست از BFS به PageRank.

چه چیزی باعث می شود آن را کنار بگذارید؟
به غیر از ارائه نمودارهای تعاملی از داده های ارتباطی، Cytoscape به راحتی می تواند بر روی Node.js اجرا شود تا تجزیه و تحلیل داده ها در سرور نیز انجام شود و بنابراین بسته کامل برای هر دو تجزیه و تحلیل داده ها و تجسم است.

نکته
بسیاری از کتابخانه های مفید جاوا اسکریپت برای رسیدگی به داده ها وجود دارند – ما چند تا از آنها را پوشش داده ایم. در صورت وجود علاقه مند به پیگیری حرفه ای در تجزیه و تحلیل داده ها و تجسم، آشنا شدن با کتابخانه های مورد بحث در بالا می تواند برای حرفه شما مفید باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *